PATENTTO

Patent ve Ticarileştirme Ofisi

PATENTTO Patent ve Ticarileştirme Ofisi, 2015 sonunda Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, 02.07.2015 tarihli ve 92097074-230.02/TR/06/4357 sayılı onayı ile Sakarya Teknoloji Geliştirme Bölgeleri birimi olan ADAPTTO-Teknoloji Transfer Ofisi bünyesinde kurulmuştur. PATENTTO, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri arasında Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından onay almış ve piyasada hizmet veren patent ofislerinin sunduğu hizmetlerin her birini sunabilecek kabiliyete haiz ilk ve tek patent ofisidir. Patent ve Ticarileştirme Ofisi, 18 yıllık mesleki tecrübesi olan Marka ve Patent Vekili ve iki adet Makine Mühendisinden oluşan bir ekiple akademisyen, öğrenci ve sanayicilere Marka, Tasarım, Patent, Faydalı Model ve Telif Hakları için danışmanlık, ön araştırma raporu hazırlama, başvuru dosyası hazırlama, başvuru yapma ve süreci takip etme şeklinde hizmetler sunmaktadır. Ayrıca diğer patent ofislerinden farklı olarak; patent başvurusu yapılmış veya patent tescili alınmış buluşların ticarileştirilmesinde de buluş sahiplerine danışmanlık hizmeti vermektedir.

Süreç şu şekilde ilerlemektedir: Öncelikle, buluş sahibinin bizimle fikrini rahat ve güven içerisinde paylaşabilmesi için aramızda bir gizlilik sözleşmesi imzalıyoruz. Devamında, buluş sahibinin web sitemizde yer alan buluş bildirim formunu doldurmasını istiyoruz. İlgili buluş için gerektiğinde patent ön araştırması yapıyor ve bu araştırmayı patent değerlendirme kuruluna sevk ediyoruz. Kurulun buluşu desteklemesi durumunda da patent başvurusunu gerçekleştiriyoruz.
Bunun yanında, bize ulaşan buluş ya da patent için endüstriyel değer ve ömür analizleri yapıyoruz. Burada amacımız, söz konusu patentin ekonomik değerini, pazar payını ve ne kadar süreyle pazarda yer bulabileceğini ortaya koymaktır. Bu çalışma sayesinde ticarileşme potansiyeli yüksek olan patentleri ele alıyor, onları uygun yatırımcılarla buluşturuyoruz. Sonuç olarak lisans veya devir yoluyla bu patenti ticarileştiriyoruz.

Teknoloji tabanlı yenilikçi fikirlerin koruma altına alınması ve ticarileştirilmesi; böylece ülke ekonomisine katkı sağlanması amacıyla akademisyene, sanayiciye ve öğrenciye hizmet sunmaktır.

Fikri Sınai Mülkiyet Haklarının korunmasında ve ticarileştirilmesinde küresel bir marka haline gelmektir.